Yazı ve Takvim

A. Yazının tarihsel gelişimi: Yazıyı tarihte ilk kullanan Sümerler’dir. Sümerler Mezopotamya uygarlığına ait bir kavim’dir. Sümerlerin kullandıkları yazıya çivi yazısı denir. Çivi yazısı kil tabletler üzerine yazılmıştır. Daha sonraki dönemlerde Mısırlılar hiyeroglif yazıyı (resim yazısı) kullanmışlardır. Resim yazısı papirüs yapraklara yazılmıştır. Fenikeliler hiyeroglif’ten yola çıkarak ilk kez harfleri geliştirmişler ve ilk harf yazısını kullanmışlardır. Fenikelilerin icat ettikleri alfabeyi İonlar daha geliştirerek kullanmışlardır, ionlardan yunanlılar almış ve geliştirmişlerdir, son olarak Yunanlılardan Romalılar alıp bu gün kullandığımız Latin Alfabesi’ni ortaya çıkarmışlardır.

B. Takvimin Tarihsel Gelişimi

Ayın hareketlerine göre düzenlenen takvime Ay Yılı Takvimi ( kamer-i takvim) denir. Dünyanın güneş çevresinde dönüş hareketlerine göre düzenlenen takvime güneş yılı takvimi (şems-i takvim) denir. Sümerliler ay yılını 354 gün olarak güneş yılını ise 360 gün olarak hesaplamışlardır. Mısırlılar ise güneş yılını 365 Gün 6 Saat olarak hesaplamışlardır.

Ay yılı takviminde bir yıl 354 gündür. Artık yıl yoktur ve il olarak Sümerler kullanmışlardır. Daha sonra İslam öncesi Araplar, Müslüman Araplar ve Türk – İslam devletleri kullanmışlardır.

Güneş yılı takviminde (miladi takvim) bir yıl 365 gün 6 saattir. Artık yıl vardır. Miladi takvimi ilk kullananlar Mısırlılardır. Romalılar geliştirip kullanmış ( Jullius Cesar ) ve son şeklini Papa XIII. Greguar vermiştir. Miladi takvimin başlangıcı Hazreti İsa’nın doğum tarihi’dir.

C. Türklerin Kullandıkları Takvimler:

1- 12 Hayvanlı Türk Takvimi: Türklerin kullandıkları en eski takvim’dir. Her yıl bir hayvan adı ile anılır ve 12 yılda bir devreder. Bu takvim güneş yılı esasına dayanmıştır.

2- Hicri Takvim: İslam’ın Türkler tarafından kabul edilmesinden sonra yaygınlaşmıştır. Başlangıç olarak Hazreti Muhammed (S.a.v)’in Mekke’den Medine’ye göçünü (Hicret) alır. Hz. Ömer devrinde kullanılmaya başlayan bu takvim ay yılı esasına göre düzenlenmiştir.

3- Celali Takvim: Büyük Selçuklu Devleti döneminde, Melikşah döneminde hazırlatıldı. Güneş yılını esas alır.

4- Rumi Takvim: Osmanlı Devleti’nde mali işlerde kullanılırdı. 13. Yüzyıl’da düzenlendi. Bu takvime göre yılbaşı Mart ayıdır. Güneş yılını esas alır.

5- Miladi Takvim: İlk olarak Mısırlılar tarafından kullanılan ve güneş yılını esas alan bu takvim 1 Ocak 1926’dan itibaren ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır.

Reklamlar

Etiketler: , , ,

Bir Yanıt to “Yazı ve Takvim”

  1. muhammed Says:

    sağolun ödevimi çıkarmama çok yaradı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: